هواپیمایی اتریش، ایرلاین ملی و حامل پرچم کشور اتریش و یکی از شرکت‌های هواپیمایی تابع ایرلاین لوفت هانزا است. مقر اصلی این شرکت هواپیمایی شهر اشوخات (Schwechat)، در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی وین است.

این شرکت هواپیمایی که از اعضای اتحادیه استار الاینس است، در سال ۱۹۵۷ از ادغام دو شرکت هواپیمایی Air Austria و Austrian Airways تشکیل شد. اداره تمام پروازهای هواپیمایی اتریش از آوریل سال ۲۰۱۲، پس از شکست مذاکرات بر سر اقدامات پرهزینه این ایرلاین، به شرکت زیر مجموعه آن، تیرولین ایرویز (Tyrolean Airways) سپرده شد. این موضوع سبب شد ۱۱۰ خلبان و ۲۵۰ نفر از خدمه پروازهای شرکت هواپیمایی اتریش، به جای پیوستن به تیرولین ایرویز، این گروه پروازی را ترک کنند.

موقعیت جغرافیایی و قرارگیری اتریش در قلب اروپا، آن را مبدل به یک مرکز مهم اقتصادی در اروپای مرکزی و شرقی ساخته است. در این میان، شهر وین به‌عنوان یک پایگاه اصلی و عمده نقش مهمی را در اتصال شرق و غرب اروپا به عهده دارد. از آنجا که در فرودگاه وین تنها ۲۵ دقیقه زمان برای تعویض پروازها لازم است، لذا شرایطی برای مسافران فراهم است که به آنها این اجازه را می‌دهد تا سفر خود را به سرعت و بدون اتلاف وقت ادامه دهند. فرودگاه وین یک سیستم حمل‌ونقل خصوصی فوق‌العاده ایمن دارد. وجود قطار شهری فرودگاه وین موسوم به CAT، راه‌آهن S-Bahn و خطوط مختلف اتوبوس، موجب شده است تا فرودگاه وین به خوبی به سیستم حمل‌ونقل عمومی متصل گردد.

ساختمان جدید این ترمینال در سال ۲۰۰۹ افتتاح‌شده است. از آنجا که این ساختمان در ۳ طبقه و در مساحتی برابر با ۱۵۰ هزار متر مربع بنا شده است، مسافران هنوز هم می‌توانند از کمترین زمان تعویض پرواز که ۲۵ دقیقه است، بهره‌مند گردند. بر خلاف سایر ترمینال‌ها در سراسر جهان در اینجا مسافران می‌توانند به‌جای پیاده‌روی طولانی برای گذر از ترمینالی به ترمینال دیگر، از طبقه‌ای به طبقه دیگر بروند.