هواپیمایی کی ال ام (KLM) 

شرکت هواپیمایی کی ال ام  با نام اختصاری (KLM) و با نام کامل (Koniklijke Luchtvaart Maatschapij) بخشی از شرکت هواپیمایی ایرفرانس-کی ال ام است. این شرکت پیش از ادغام در ایرفرانس هواپیمایی ملی هلند به شمار می‌رفت. در زبان انگلیسی این شرکت به نام Royal Dutch KLM شناخته می‌شود. شرکت هواپیمایی ایرفرانس-کی ال ام یک شرکت فرانسوی-هلندی است که تحت قوانین کشور فرانسه قراردارد و پایگاه اصلی آن در نزدیکی فرودگاه شارل دوگل شهر پاریس واقع است.کی ال ام در آمستردام از فرودگاه اسکیپ هول پرواز و دفتر اصلی آن  در شهر آمستردام است. کی ال ام یکی از  بزرگ‌ترین و معتبر ترین شرکتهای هواپیمایی اروپا به شمار می‌رود.(از نظر حجم مسافر، میزان درآمد سالیانه و مسافت طی شده) کی ال ام در سال ۲۰۰۴ میلادی بیش از ۶ میلیون مسافر را از طریق آمستردام و پاریس به سراسر جهان جابجا نمود.

ایر لاین KLM که از سال ۲۰۰۵ ارزان ترین شرکت هواپیمایی اروپا محسوب می شد و بیشترین پروازهای بدون بار و ارزان میان آسیا اروپا و آمریکا را انجام می‌دهد در روز ۷ اکتبر سال ۱۹۱۹ میلادی تأسیس شد. این موضوع کی ال ام را به قدیمی‌ترین شرکت هواپیمایی جهان که هنوز تحت نام اولیه خود فعالیت می‌کند تبدیل کرده‌است. اولین پرواز کی ال ام در روز ۱۷ می‌سال ۱۹۲۰ و در مسیر لندن به آمستردام انجام گرفت.

در مارس و ژوئن ۲۰۰۲ کی ال ام اعلام کرد، با خرید هواپیماهای بویینگ ۷۷۷ و ایرباس‌های ای ۳۳۰ و بازنشسته کردن هواپیماهای بویینگ ۷۶۷، ۷۴۷-۳۰۰ و مک دانل داگلاس ناوگان بین قاره‌ای خود را نوسازی خواهد کرد. در همین چارچوب نخستین بویینگ ۷۷۷ در ۲۵ اکتبر ۲۰۰۳ و نخستین ایرباس ای ۳۳۰ در ۲۵ آگوست ۲۰۰۵ به ناوگان کی ال ام پیوست.