سالانه حدود 250 هزار نفر از 177 کشور در آلمان دریافت می کنند. حدود 100 هزار بیمار خارجی به بیمارستان های آلمان پذیرفته می شوند. تخمین زده می شود بین 40 تا 45 درصد از بیماران خارجی آلمان به طور خاص برای درمان پزشکی می رسند. کشور اروپایی سالانه بیش از 1.2 میلیون یورو به عنوان درآمد گردشگری پزشکی دریافت می کند.

با استفاده از این وجوه، بیمارستان ها پرسنل بیشتری را استخدام می کنند، تجهیزات را خریداری می کنند و خیلی بیشتر از آن ها در دسترس همه بیماران محلی و بین المللی است.

اکثر بیماران از کشورهای همسایه مانند لهستان، هلند یا فرانسه می آیند. همچنین بیماران زیادی از روسیه، جامعه کشورهای مستقل یا کشورهای عربی در خلیج فارس وجود دارند. بالاتر از همه بیماران از امارات متحده عربی، عربستان سعودی و کویت به آلمان می آیند.

با این حال، تقاضای گردشگری پزشکی بیماران خارجی تا حدی متغیر است. ده سال پیش، کشورهای عربی در بازار غالب بودند، اما با تغییرات اقتصادی و سیاسی علاقه خود را کاهش دادند. روسیه در سال گذشته نیز یکی از بازارهای غالب بود. اما این از زمان آغاز درگیری اوکراین تغییر کرده است. تحریم های اتحادیه اروپا تأثیر زیادی بر تقاضا داشته است. عوامل مانند سقوط روبل روسیه و یا قیمت پایین نفت نیز نقش خود را بازی کرده اند.

گردشگری پزشکی در آلمان به خصوص در کلینیک های دانشگاهی و یا کلینیک های عمومی کلان به خوبی پیش می رود. به عنوان مثال، کلینیک دانشگاه Freiburg یا Vivantes در برلین. این مهم ترین سایت برای بیماران خارجی است. اما کلینیک های خصوصی نیز در این کسب و کار شرکت می کنند، به خصوص کسانی که درمان های توانبخشی را ارائه می دهند. محبوب ترین شهرها در میان بیماران شهرهای با کلینیک های دانشگاهی مانند مونیخ، دوسلدورف یا برلین هستند. مناطق فرانکفورت راین-اصلی و هامبورگ نقاط دیگر هستند.

در عین حال، بیشترین تخصص مورد نیاز ارتوپدی، طب داخلی، قلب و جراحی است. بیماران از درخواست CEI درخواست درمان های انکولوژی، به علت بیماری هایی که فاجعه چرنوبیل ایجاد می شود. بسیاری از بیماران دیگر به علت تومور به آلمان می آیند.

در کشورهای خلیج فارس، با توجه به عادت های غذایی و حرکت کوچک، تقاضای زیادی برای درمان بیماری های متابولیک، بیماری های قلبی، شرایط دستگاه حرکتی، بیماری های چشم، فشار خون بالا و غیره وجود دارد.